تاريخ : جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠ | ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : سيدابراهيم بچه مشهد

س: گوش دادن به آواز زنان در صورتى که از لحاظ شعر و موسیقى لهو و لغو نباشد چه حکمى دارد؟
ج) اگر آواز زنان بگونه‌اى باشد که مهیج شهوت گردد و یا گوش دادن به آن موجب ترتب مفاسد باشد جایز نیست گوش کند.

س:در کتاب شریف اصول کافى در حدیثى از حضرت امام صادق (علیه السلام) آمده است: جواب دادن به نامه واجب است مانند جواب سلام (رد جواب الکتاب واجب کوجوب رد السلام). بر اساس این حدیث، آیا دادن جواب نامه واجب است؟
ج) احتیاط در جواب دادن است.

س: من دانشجوى دانشگاه کشمیر هستم. در اینجا سالانه همایشى برگزار مى‌شود که دانشجویان به این مناسبت، برنامه‌هاى فرهنگى مثل آواز، مسابقه، غزل و ... را به گونه‌اى هماهنگ و سازگار ارائه مى‌کنند من هم مى‌خواهم در این همایش غزل ارائه کنم. آیا این تصمیم من درست است. لطفاً نظرتان را براى چنین برنامه‌هایى بفرمایید.
ج) غزل خوانى و آواز فى نفسه اشکال ندارد ولى چنانچه کیفیت خواندن آواز و غزل به صورتى است که همراه با ترجیع و طرب همراه بوده و مناسبِ مجالس لهو و گناه باشد، جایز نیست و نیز موسیقى‌اى که همراه با آواز و غزل خوانى نواخته مى‌شود چنانچه به گونه‌اى است که متناسب با مجالس لهو و عیش و نوش است، جایز نیست

س: نظر حضرتعالى راجع به شکستن قفل سى‌دى یا کپى رایت که الان بعضى‌ها دست به چنین کارى مى‌زنند چیست و حکم خرید چنین سى‌دى‌هایى براى مردم چیست؟
ج) لازم است که در نسخه بردارى و تکثیر سى‌دى حقوق صاحبانش از طریق کسب اجازه از آنان رعایت شود و خرید آن خالى از اشکال نیست و رعایت مقررات و قوانین مربوط به آن لازم مى‌باشد

س: شرکت در کلاسهاى ورزشى که در آنها موسیقى پخش مى‌شود چه حکمى دارد اگر از هدفن استفاده کنیم به نحوى که موسیقى را نشنویم یا به طور ضعیف بشنویم چطور؟
ج) اگر موسیقى مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخیص آن به عهده خود مکلّف است.

س: اگر شخصى (الف) در مورد شخص دیگرى (ب) مطالب بد و غیر واقعی را در جمع مثلاً در ایمیلهاى مشترک بیان کند و او را بى‌اعتبار کند، فرد الف چطور مى‌تواند اشتباه خود را جبران نمود و حق ب را به طور کامل به جا آورد؟ آیا الف باید براى همه آنهایى که ایمیل توهین به شخص ب را دریافت کرده‌اند ایمیل فرستاده و رفع توهین کند؟ اگر الف این کار را نکرد و ب هم مصرّ باشد که وى در جمع عذرخواهى کند، آیا در این حال الف بخشیده مى‌شود حتى اگر ب مصرّ باشد که وى در جلوى همه افرادى که شاهد توهین بوده‌اند عذرخواهى نماید؟ 
ج) باید گفته‌هاى خود را به هر کس که رسانده تکذیب کند و از شخصى که به او اهانت کرده تحصیل رضایت نماید.

س: اگر کسى در زندگى اشتباه کند، آیا خدا او را مى‌بخشد یا باید ناامید شد؟
ج) توبه حقیقى و جدى به پیشگاه خداوند غفار، موجب بخشیده شدن گناه (اگرچه کبیره باشد) مى‌شود و ناامید شدن از حضرت حق، خود گناه است ولى باید توجه داشت که اگر حق الناس در میان است، باید پرداخت شود و نیز چنانچه حق الله از قبیل قضاى نماز یا روزه بر عهده شخص است باید جبران شود.

س: پول دیه ناشی از تصادف فرزند (شکستن پا) را پدر او مى‌تواند صرف تامین مخارج زندگی خود و خانواده‌اش نماید یا خیر و آیا لازم است براى آن فرزند نگهدارى نماید و یا بعدا به او برگرداند و یا براى او خرج نماید؟
ج) فقط در صرف براى احتیاجات بچه مجاز است و در غیر آن جایز نیست.

س: دیه‌ى با پشت دست زدن به دهان و خون آمدن از لب چیست؟ زن باشد و یا بچه نابالغ؟
ج) در فرض سؤال اگر پارگى در لب ایجاده شده باشد، دیه آن دو شتر است و تفاوتى هم میان زن و یا بچه نابالغ وجود ندارد.

س1: آیا رأى دادن در انتخابات ملى در کشور کافر جایز است؟
س2: اگر جایز است، آیا مى‌توان به کاندیدایى رأى داد که مسلمانان در برخى از موضوعات (مثلاً عقب نشینى از عراق) او را پشتیبانى و تأیید مى‌کنند و نه به شخص دیگرى؟
ج1و2) رأى دادن به کاندیداهاى مجالس ملّى براى تصدّى امور اجتماعى و سیاسىِ مشروع، مانع ندارد و فرقى در این باره بین کاندیداى مسلمان و غیر مسلمان نیست.

س: فرق بین اسراف و تبذیر چیست.
ج) برخى گفته‌اند: تبذیر، خرج کردن در موردى است که سزاوار نیست و اسراف، زیاده روى در صَرف در موردى است که سزاوار مى‌باشد، به هر حال هر دو شرعاً حرام هستند.

س: در بعضى از موارد بیمارى‌هاى روانى فرد بیمار چون به اهداف و امیال مورد نظر دست پیدا نکرده است براى کمتر کردن بار فشار روانى ناشى از عدم توفیق به اهداف خود را در این حالت تصور مى‌کند و گاه این تا جایى پیش مى‌رود که فرد این وضعیت را کاملاً باور نموده و براى دیگران وضعیت خود را آنگونه که تصور دارد و غایه الامال خویش مى داند تعریف مى‌کند آیا این بیماران را حرجى است که با این کار بار روانى را از دوش خود بردارند ولو به ارتکاب معصیت دروغ؟
ج) اگر مشاعر او همانند سایر عقلا کار مى‌کند، دروغ بر او شرعاً حرام است ولى بیان حالات خود بدانگونه که هست براى دیگران اشکال ندارد.

س: آیا خرید گوشت حلال محدود به فروشگاههاى مسلمانان مى‌‌شود یا اینکه مى‌توان از فروشگاههاى عمومى دیگر که در آنها گوشتهایى با برچسب,حلال,یافت مى‌شود نیز خرید کرد؟
ج) اگر از بازار غیر مسلمین خریدارى مى‌‌شود در صورتى که احراز کنید به نحو صحیح شرعى تذکیه شده است، خوردن آن حلال است.

س: در کتابهاى روانشناسى بسیار از اثرات تلقین در مورد تغییر اخلاق امده است مثلاً گفته شده تکرار عباراتى چون من منظم هستم یا من شجاع هستم یا غیره در خلا ذهنى همراه با ریلاکسیشن یا بدون ان و یا با استفاده از تصوارت مثبت مى‌توان اینده‌اى را ترسیم کرد که به آن مى‌شود رسید. که این تکرر در توجه به این تصاویر در ضمیر ناخوداگاه تاثیر مى‌پذیرد و سبب بروز آن مى‌شود و مى‌تواند در این مسیر به انسان کمک کند. مى‌خواهم بدانم نظر اسلام در این مورد چیست. آیا این دروغ به خود نیست از لحاظ شرعى مانعى دارد؟ آیا در احادیث به چنین چیزى اشاره شده است؟
ج) تلقین‌هاى مذکور در طریق رسیدن به مقاصد مشروع، مانع ندارد، ولى در اسلام بر چیزى بالاتر از این تأکید شده و آن توکّل بر خدا همراه با اعتماد به نفس و عزم و اراده بر انجام کارهاى صالح است.

س: مى‌خواستم بدانم که: اگر به جاى محمد به دوستان خودمان بگوییم ممد اشکالى دارد یا نه؟
ج) اشکال ندارد ولى مناسب است اسم را صحیح بگویید، و اگر اینگونه نامیدن موجب ایذاء یا هتک او شود جایز نیست.

س: یکى از قوانین ساختمان سازى شهردارى بدین شکل است که اگر معمار یک طبقه اضافى بسازد مبلغى از وى اخذ مى‌شود در صورتیکه هنوز مبلغ زیادى سود براى معمار باقى میماند _این مبلغ سودى که براى معمار باقى میماند حلال است یا حرام؟
ج) فى نفسه حلال است.

س: اگر کسى براى بهبودى موقتى یا رفع درد از داروئى استفاده کند که مرگ را بطور قابل ملاحظه‌اى جلو بیندازد حکم چیست؟ مثلاً از «کورتیکو استرئید» و یا «زیدودین» یا «سیکلو سپورین» استفاده شود.
ج) اگر موجب مرگ زود رس باشد علاج نیست و در هر صورت اگر ضرر معتنى‌به عقلایى نداشته باشد در مقام علاج فى نفسه اشکال ندارد.

س: همانطورى که به احتمال زیاد شنیده‌اید اکثر پزشکان از بیمارانى که مى‌خواهند عمل کنند مبلغى پول به عنوان حق الزحمه عمل جراحى (که به زیرمیزى مشهور شده) مى‌گیرند، حال مى‌خواستم بدانم این پول چه حکمى دارد؟ حلال است یا حرام است؟
ج) پزشک اگر کارمند دولت در بیمارستان باشد که حقوق خود را از صندوق دولت دریافت مى‌کند و یا عمل جراحى را بر اساس دریافت اجرت عمل از شرکت بیمه دریافت مى‌نماید، حق مطالبه مبلغ اضافى از بیمار را ندارد.

س: آیا مى‌توان براى پیوند اعضا از اعضاى حیوانات چه حرام گوشت چه حلال گوشت و چه نجس العین براى انسان استفاده کرد لطفاً نظرتان را در این مورد بفرمایید.
ج) مانع ندارد ولى نماز خواندن با آن اشکال دارد مگر اینکه از قبیل چیزهایى باشد که داراى حیات است که با پیوند آن به بدن انسان حیات پیدا کند و جزو بدن انسان گردد. و در حکم مذکور تفاوتى میان انواع حیوانات، حتى نجس‌العین نیست.

س: هیئتى داریم که با همت بچه‌هاى محل تأسیس شده است از سال 77 تاکنون به مرور و با کمک افراد وسایلى از قبیل دستگاه صوتی، وسلیل چراغانی، ظروف و... براى هیئت تهیه کرده‌ایم ولى کسى آنها را وقف نکرده است که بگوید این‌ها وقف هیئت است بلکه کم کم که مردم کمک نقدى کرده‌اند بنا به نیاز هیئت وسایل تهیه شده است. حال سؤال این است که این وسایل چه حکمى دارد و آیا مى‌شود آنها را به افراد و اعضا هیئت جهت استفاده قرض داد با توجه به اینکه وسایل متعلق به شخص خاصى نیست و متعلق به هیئت است؟ و یا آیا مى‌شود وسایل را به افراد مختلف کرایه داد و هزینه دریافتى را صرف مخارج هیئت کرد؟
ج) اگر وقف بودن آنها محرز نیست کیفیّت استفاده از آنها، تابع اجازه اهدا کنندگان پول است.

س: اینجانب عضوهیات امناى مسجدى در شهر مقدس مشهد مى‌باشم و براى اینجانب و همکارانم این سوال پیش آمده است که این مسجد داراى رقباتى جهت درآمد مسجد مى‌باشد و هزینه‌هاى مسجد از محل درآمد این رقبات تامین مى‌گردد و مسجد نیز بعلت تعمیرات داراى بدهى بالغ بر چندین میلیون تومان مى‌باشد آیا جایز است على رقم اینکه فضایى براى دفتر بسیج وجود دارد قسمتى از مکان درآمدزاى مسجد جهت امور تریبت بدنى و یا هر برنامه دیگرى که سلب درآمدزایى این مکان گردد؛ به بسیج اختصاص داد؟
ج) اگر مکان درآمدزاى مذکور، وقف براى مسجد باشد تغییر و تبدیل آن جایز نیست.

س: من نذر کردم که تا رسیدن این رمضان 30 روز روزه بگیرم ولى تا الان نتوانستم حالا تکلیف من چیست؟ اگر به نذرم عمل نکنم چه مى‌شود؟
ج) اگر موقع نذر کردن صیغه نذر را خوانده‌اید و قدرت گرفتن سى روز روزه را داشته‌اید باید به نذرتان عمل کنید و اگر عمل نکنید باید کفاره مخالفت نذر را بپردازید، و کفاره نذر مثل کفاره قسم است، و اگر پس از نذر صحیح بواسطه عذرى نتوانستید روزه بگیرید باید آن روزه‌ها را بعد از مرتفع شدن عذر قضا کنید و در فرض مذکور کفاره ساقط است.

س: شخصى نذر مى‌کند در ده روز هر روز 100 صلوات بفرستد. اگر مراد خاصى از روز در نذرش معین نکرده باشد آیا روز تا ساعت 12 شب است؟ و اگر در یکى از روزها بعد از ساعت 12 شب یادش بیاید و صلوات‌ها را بفرستد انجام نذرش درست است؟
ج) در فرض عدم تعیین، چنانچه در خلال 24 ساعت انجام دهد، کافى است و چنانچه در نذر، صیغه مخصوص را نخوانده است، ترک آن عمل نیز مانعى ندارد، ضمن آنکه انجام آن پس از وقت مذکور نیز صحیح خواهد بود.

س1: من در ژاپن زندگى مى‌کنم. دخترى 6 ساله دارم که در مدرسه ژاپنى درس مى‌خواند. در مدرسه ژاپن به بچه‌ها غذا مى‌دهند که گاهى در آن گوشت خوک هست. از آنجا که جدا کردن غذاى فرزندمان از غذاى دیگران هم مشکل است و هم از جهات روحى روى بچه تأثیر منفى دارد و همچنین هنوز به سن تکلیف نرسیده‌اند سؤالم این است که تکلیف چیست؟ آیا الزاماً باید غذاى او را جدا کنیم ولو با حرج باشد؟ و یا اشکالى ندارد و مى‌تواند با همکلاسى‌ها تغذیه کند ولو گوشت خوک در غذا باشد؟
س2: ضمناً در بعضى رساله‌ها دیدم که خوراندن چیز نجس به اطفال اگر زیان نداشته باشد اشکال ندارد. آیا سؤال اول من هم از این باب است؟

ج) خوراندن گوشت خوک و چیز نجس به بچه حرام مى‌باشد، و در فرضى که شما چنین کارى را نمى‌کنید وظیفه‌اى براى منع ندارید. 

س: من در آمریکا زندگى مى‌کنم و بسیارى از پنیرهایى که در اینجا وجود دارد، داراى ترکیب «رِنِت» (نوعى مایه پنیر) مى‌باشد و من مى‌خواستم بدانم که آیا خوردن این پنیرها حرام است یا خیر، زیرا این ماده از لایه داخل معده حیوانات بدست مى‌آید.
ج) پنیر مایه اگر از حیوان مرده گرفته شود و یا از حیوان نجس العین باشد و یا در خارج با تماس با نجس متنجس شود، خوردن پنیرى که با چنین پنیر مایه‌اى درست شده، جایز نیست.


س: دستور شریعت نسبت به نوشیدن آب در حال ایستاده چیست؟
ج) ایستاده نوشیدن آب در شب مکروه است.

س: عموى من بیمارى سختى به همراه درد کشنده و غیر قابل تحمل دارد که مربوط به مسائل مغزى و حملات قلبى است. بیمارى او در حد مرگ و کشنده است. دکتر وى توصیه کرده براى آرامش روزى دوبار «ویسکى*» با چاى بخورد. که باعث تخفیف درد مى‌شود. وى مى‌خواهد بداند آیا در این شرایط جایز است و اگر نه آیا در شرایطى که درد کشنده او را کاهش مى‌دهد باز هم جایز نیست.
ج) استفاده از هرگونه خوردنى یا نوشیدنىِ حرام، شرعاً جایز نیست مگر در موارد ضرورت علاج آن هم فقط به مقدار ضرورت، ولکن در روایات آمده است که: خداوند منان شفا را در خمر قرار نداده است.

س: شرکت‌هاى غذایى و محصولات در آمریکا، گاهى از ترکیبات حیوانى و گاه از ترکیبات گیاهى استفاده مى‌کنند، لذا نمى‌توانند بگویند در کدام محصول هنگام تولید از ترکیب گیاهى استفاده شده و کدام از حیوانى، ما هم صددرصد نمى‌دانیم کدام حلال و کدام حرام است، آیا به خاطر این ندانستن، خوردن این محصولات حلال است؟ و آیا باید آن را پاک و طاهر و حلال لحاظ کرد؟
ج) شرکتهاى سازنده اغذیه و خوردنى‌ها اگر احیاناً از اجزاى حیوان نجس العین و یا حیوان قابل تذکیه‌‌اى که تذکیه شرعى نشده است، استفاده مى‌کنند و از همان دستگاه ساخت اغذیه براى ساخت اغذیه با ترکیبات نباتى هم استفاده مى‌کنند، خرید و مصرف اغذیه ساخت چنین شرکتهایى جایز نیست، ولى اگر اغذیه با ترکیبات نباتى را با دستگاههاى دیگرى تولید مى‌کنند و یا نمى‌دانید که اگر اغذیه داراى ترکیبات حیوانى باشد از حیوان نجس و حرام یا از حیوان پاک و حلال است، در این صورت استفاده از اغذیه آن شرکت‌ها مانع ندارد.

س) آیا در کشور اسلامى که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند، نیازى به تحقیق و سؤال در مورد گوشت است یا شخص مى‌تواند در هر جایى گوشت بخورد؟
ج) اگر از بازار مسلمین تهیه شود محکوم به حلیت است و فحص لازم نیست.

س: آیا رب خرما حرام و نجس است یا نه؟
ج) پاک و حلال است مگر آنکه مست کننده باشد.

س: آیا مى‌توان با تربت کربلا (مهر هایى که از کربلا مى‌آورند) روزه را چه واجب و چه مستحب افطار کرد؟
ج) اگر احراز شود که تربت سیدالشهدا (ع) است، خوردن کمى از آن مانع ندارد (چه در موقع افطار و چه غیر آن). 

س: من در کشور برزیل دانشجو هستم متأسفانه به دلیل اینکه در استانى که من زندگى مى‌‌کنم گوشت ذبح اسلامى وجود ندارد بعلاوه در صورت وجود گوشت با ذبح اسلامى در دیگر استانهاست که امکان رفتن به استان دیگر براى بنده مقدور نیست با توجه به اینکه من باید چهار سال در اینجا به تحصیل ادامه بدهم لذا نخوردن گوشت مرغ و گوسفند و گاو به مدت چهار سال ممکن است سبب پیدا شدن عوارضى در من شود لذا خواهشمندم تکلیف شرعى اینجانب را بیان فرمایید؟
ج) تا به حد ضرورت و حرج نرسیده استفاده از گوشت ذبح غیراسلامى جایز نیست و چنانچه خودتان هم نتوانید اقدام به ذبح کنید و از گوشت ماهى فلس‌‌دار یا میگو که زنده از آب صید مى‌شوند نیز امکان استفاده نباشد، آنگاه مثل سایر موارد اضطرار است که باید به قدر رفع اضطرار و نه بیشتر، اکتفا کنید.

س: آشامیدن نوشیدنى‌هایى که به نام ماء الشعیر وجود دارد، چه حکمى دارد؟
ج) ماء الشعیر طبّى پاک است و خوردن آن اشکال ندارد، و با آب جو (فقاع) که حرام است فرق دارد.

س1: آیا به قصد لذت مرد مى‌تواند به عکس یا فیلم همسرش نگاه کند؟
س2: اگر همسرش فوت کرده باشد حکم چگونه است؟

ج) نگاه به فیلم یا عکس همسر با قصد لذت مطلقاً جایز است.

س: اگر همسر حجاب را رعایت نکند آیا باید شوهر، او را با دعوا و درگیرى به رعایت حجاب وادار کند؟
ج) در رعایت حجاب واجب و انجام سایر تکالیف شرعیه، شوهر حق دعوى و درگیرى و کتک کارى ندارد، و فقط مجاز است با ملایمت، امر به معروف و نهى از منکر زبانى نماید. 

س: آیا نگاه کردن به جلوى مو و پیشانى دختران و زنان در فیلمها و برنامه‌هاى تلویزیونى جایز است؟
ج) نظر به موى سر و صورت و حتى بدن دختران و زنان در فیلمها و برنامه‌هاى غیر مستقیم تلویزیونى حکم نظر به نامحرم را ندارد مگر آنکه از روى شهوت و یا موجب مفسده و یا خوف فتنه باشد.

س:: زنان زیادى را دیده‌ام که حجاب‌هاى متفاوتى دارند حال مى‌خواهم بدانم پوشش زنان چگونه باید باشد؟
ج) زنان بجز صورت به مقدارى که شستن آن در وضو واجب است و دست‌ها از سر انگشتان تا مچ، بقیّه اعضاى بدن خود را باید از نامحرم بپوشانند.

س: آیا زنان پیر باید رعایت حجاب کنند؟
ج) بلى واجب است.

س: آیا براى زن مسلمان تحصیل در دانشکده مختلط در غرب على‌رغم وضع بد اخلاقى و رفتار ناهنجار دختران و پسران دانشجوى آنجا، جایز است؟
ج) با مراعات وظایف شرعى از (جمله حجاب) فى نفسه اشکال ندارد.

س: مردى داوطلبانه وظیفه بزرگ کردن دخترى را به عهده مى‌گیرد تا اینکه دختر بالغ مى‌شود. آیا براى این دختر حفظ حجاب جلوى این مرد واجب است؟
ج) صِرف بزرگ کردن دختر محرمیت نمى‌آورد.

س: آیا رنگ کردن مو و بعد دوباره به حالت اول برگرداندن حرام است؟
ج) رنگ کردن مو و برگرداندن آن به حالت اول فى نفسه اشکال ندارد.

س: دختران باکره قبل از ازدواج تا چه میزان مى‌توانند آرایش کنند؟ مثلاً آیا جایز به گرفتن موهاى صورت و یا گرفتن ابرو هستند؟
ج) فى نفسه مانع ندارد ولى اگر بر این کار مفسده‌اى مترتب شود و یا در معرض دید نامحرم باشند، جایز نیست.

س: آیا دست دادن یا تماس بدنى با اهل کتاب حرام است؟
ج) دست دادن و تماس بدنى مرد با زن نامحرم حرام است اگرچه از اهل کتاب باشد، و دست دادن مرد مسلمان با مردى دیگر هر چند که از اهل کتاب است مانع ندارد.

س: آیا کسى که عمل انحراف بینى همراه با عمل زیبایى انجام مى‌دهد موظف به پوشانیدن بینى خود مى‌شود؟
ج) در فرض سؤال پوشاندن بینى واجب نیست مگر آنکه عمل زیبایى، عرفاً زینت محسوب شود

س: حکم حضرتعالى درباره تاتو کردن ابرو براى زنان چیست؟
ج) مانع ندارد، و اگر در نظر عرف زینت محسوب مى‌شود باید از نامحرم بپوشانند.

س: اگر ما کسى را که به حجابش توجه ندارد به پارک ببریم گناه او گردن ماهم هست؟
ج) با علم به اینکه در معرض دید نامحرم قرار مى‌گیرد چنین کارى انجام دهید، گناهکار محسوب مى‌شوید.  • ام جی | سیستان دانلود