«انعطاف پذیری» و نقش آن در یک ازدواج موفق

 قدیمی ها ضرب المثل هایی داشتند که بسیاری از این ضرب المثل ها در زندگی امروزی بسیار کاربرد دارد. برای مثال می گفتند «کبوتر با کبوتر، باز با باز، کند همجنس با همجنس، پرواز» اگر بخواهیم ارتباطی بین این ضرب المثل و ازدواج پیدا کنیم، باید بگوییم که این ضرب المثل بر تناسب بین 2 نفر تاکید دارد. وقتی 2 نفر قصد ازدواج با یکدیگر را دارند ضمن شناخت از خصوصیات شخصیتی یکدیگر، باید متناسب با هم باشند. مشاور ازدواج، تنها یک فرد با تجربه و عالم نیست، او کسی است که می تواند به شما یاد بدهد روی چه مهارت هایی کار کنید تا بتوانید زوج بهتری باشید. حتی اگر موضوع ازدواج شما با فرد مورد نظرتان منتفی شود، باز هم مشاور ازدواج می تواند عیب و ایرادهای کارتان را به شما بگوید تا بدانید برای وارد شدن به یک زندگی مشترک به چه ویژگی هایی نیازمندید.
«حمید اصغری پور»؛ مشاور و مدرس خانواده، در خصوص تناسب ها و تفاهم ها در ازدواج می گوید: به طور کلی در ازدواج ما یک سری تناسب‎ها داریم و یک سری تفاهم‎ها، تناسب‎ها به معیارهای واقعی و عینی مربوط می‎شود که می‎تواند به درجات مختلف، بین دو نفر وجود داشته باشد یا نباشد. مثلا وقتی دو نفر از جهت وضعیت فرهنگ، طبقه اجتماعی خانواده، سن و تحصیلات و... تناسب داشته باشند، ما اصطلاحا به آن ها می‎گوییم «هم کفو». اما زمانی که دو نفر سیستم تفکر و عقایدشان نسبت به یک سری پدیده‎ها به هم نزدیک باشد، می‎گوییم این‎ها تفاهم دارند. وی به نقش مهم انعطاف پذیری در ازدواج اشاره کرد و ادامه داد: انعطاف پذیری معنی‎اش این است که من وقتی ازدواج می‎کنم حاضرم تغییراتی را برای نزدیک شدن به همسر یا خانواده همسرم در خود ایجاد کنم. این تغییرات باید با لذت و رضایت باشد و اگر با زور و فشار و تحمل زجرها باشد، ممکن است در مدت کوتاهی انرژی شخص تمام شود و اصطلاحا کم بیاورد و ممکن است حالت‎های استرس، پرخاشگری و افسردگی ایجاد شود. اگر می‎خواهیم ازدواج کنیم باید حتما قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشیم.
وی در خصوص نقش مشاور ازدواج تصریح کرد: مشاور ازدواج بدون حب و بغض یا دخیل کردن احساساتش، آنچه را از بیرون می بیند، برای شما بازگو می کند. او آن چیزی را که می تواند درباره رابطه شما پیش بینی کند به شما خواهد گفت و شما را با تصمیم گیری نهایی درباره این مسئله تنها خواهد گذاشت. مشاور ازدواج هیچ وقت به شما نمی گوید ازدواج کنید یا نه، بلکه می گوید در صورتی که این ازدواج سر بگیرد با چه دشواری ها یا چه نقاط قوتی مواجه خواهید شد و چقدر شانس خوشبخت شدن دارید.
این مشاور خانواده در پایان افزود: انسان باید قبل از ازدواج یک سری آمادگی‎هایی را در خودش ایجاد کند که شامل بلوغ روانی و فکری و اجتماعی می‎شود.
افراد باید به یک شناخت دقیق از خود برسند و دقیقا بدانند که از زندگی چه می خواهند و هدف های خود را روشن کنند. رشد عقلی و جسمی یکی از پیش شرط های ازدواج است. البته باید این نکته را در نظر گرفت که سن تقویمی نمی تواند دلیل بر رشد عقلی و شخصیتی باشد و ممکن است فردی با وجود داشتن 35 سال سن مثل نوجوان ها رفتار کند. فرد وقتی می‎خواهد وارد زندگی مشترک شود باید یک سری آموزش‎ها و مهارت‎هایی را کسب کرده باشد. امروز ما اعتقاد زیادی داریم به یادگیری مهارت رفتاری، مثل مهارت تصمیم گیری، مهارت کنترل هیجانات و احساسات، مهارت حل مسئله در روابط زناشویی و... که فرد باید به تمام این ها مسلط باشد. بنابراین افراد باید این آمادگی ها را در خودشان ایجاد کنند تا بتوانند زندگی مشترک موفق‎تر و کم‎ریسک‎تری داشته باشند.

/ 4 نظر / 44 بازدید

njk

nm k

gju

gvhuyh