چرا امام علی (علیه السلام) پیشنهاد طلاق عایشه را داد؟

چرا در قضیه افک ، حضرت علی علیه السّلام پیشنهاد جدایی از عایشه را به پیامبر داد؟

در پاسخ به سوال شما توجه به نکات ذیل ضروری است:


1. در بسیاری از متون تاریخى و روایی به خصوص منابع شیعه مسأله افک در رابطه با ماریه نقل شده که در آن روایات از امیرالمومنین علی علیه السلام هیچ پیشنهادی مبنی بر طلاق نیامده است اما در برخى منابع دیگر به خصوص اهل سنت مساله افک پیرامون عایشه مطرح شده است. بنابراین حداقل آناست که ارتباط موضوع با عایشه مورد تردید است.


2.همانطور که ذکر شد ماجرای افک قریب به اتفاق آن در کتب اهل سنت نقل شده و پیشنهاد طلاق عایشه در قضیه "افک " نیز تنها در بعضی از منابع اهل سنت آمده است. در منابع شیعه نیز این قضیه تنها در یک مورد و توسط شخص عایشه نقل شده است.

( مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار ج20 ص 310-313، نشر دارالوفاء، بیروت ،1404 ق،

(110جلدی)) با توجه به اختلافات موجود بین ایشان و حضرت علی (ع)، ممکن است این نقل به دلیل اغراض سیاسی بوده باشد که در این صورت نمی توان به این نقل اعتماد کرد. بنا بر این اصل وجود چنین پیشنهادی برای ما مسجل نیست و به اثبات نرسیده است تا به بررسی علت آن بپردازیم.


3. گذشته از این ، بعضى گفته‏اند: پیامبر اسلام (صلی الله علیه و اله) در باره اتهام عایشه، با بعضى از یارانش که علی بن أبی طالب (علیه السلام) هم یکى از آنان بود، مشورت و تبادل نظر کرد و علی (علیه السلام) به طلاق عایشه اشاره نمود و همین باعث شد که عایشه جنگ جمل را به پا و بر علی خروج کرد، ولى این موضوع صحیح نیست؛ چرا که اولا: ما این روایت را که به آن استناد کرده‏اند جایى ندیده‏ایم. و آن را صحیح نمى‏دانیم. اضافه بر این که شخصیتى مثل پیامبر اکرم که خودش عقل کل بود احتیاجى به اشاره دیگرى نداشت؛ چرا که خودش اعلم و افضل عموم خلق بود.

( نجفى خمینى، محمد جواد، تفسیر آسان‏، ج 14، ص 36، انتشارات اسلامیه،‏ چاپ اول‏، تهران‏، 1398 ق.)

/ 0 نظر / 142 بازدید